středa 18. srpna 2021

Jak jsme si půjčili auto a putovali po jihu Thasosu

Vyzkoušeli jsme si úplně poprvé vypůjčení auta přes delegátku CK, námi požadovaný Citroen C3 nebyl nakonec k dispozici, byl nám nabídnut bílý Fiat Panda s klimatizací, cena za 24 hodin byla 35 EUR.
Pracovník z půčovny nám auto přivezl v 9 ráno na parkoviště k hotelu, platilo se předem, ovšem na potvoru nefungoval přenosný platební terminál pro placení kartou, a museli jsme zaplatit hotově. Dostali jsme instrukce že do 24 hodin (tedy až druhý den ráno) máme odevzdat klíčky od auta na recepci a to je vše.


Giola

Já chtěla vyrazit na Giolu, nakonec jsme se tam vydali a dobře že jsme jeli protože plánovaným výletem lodí o 2 dny později jsme se tam už nedostali.Co je Giola? Giola je krásné jezírko ve skalách u moře naplněné mořskou slanou vodou a vodu do jezírka dopravuje příboj pomocí vln. V jezírku se dá koupat. Podle mapy vše vypadalo snadně a idylicky, vypadalo to že zaparkujeme příjemně kousek nad jezírkem a snadno seběhneme dolů. Plánovali jsme že když pojedme ráno, bude tam málo lidí, ideálně nikdo. Nebylo to tak....
Rada číslo 1: určitě jeďte ale pokud se chcete vyhnout lidem, hoďte do sebe po ránu snídani ranních ptáčat a snažte se u jezírka být co nejdříve, hraniční čas je 9 ráno a pak je tam nával až do večera. My nával zažili přestože jsme tam byli před desátou, naopak naši známí co měli auto půjčené na několik dnů u byli Gioly brzy ráno okolo 8,30 a nikde nikdo, teprve když se vraceli k autu, začali se objevovat další lidé.

Rada číslo 2: Možnost zaparkovat je nahoře na hlavní silnici bez placení, pokud sjedete 100 metrů z kopce níže, je zde placený plac za 2 EUR na den. Dále počítejte s docela ostrým sestupem až k moři, jde o výškové převýšení určitě cca 150 metrů (možná i více), cesta se vine strmým krpálem s nepevným podkladem a níže po skalách nad jezírkem, neberte si na nohy nic co se nedá označit jako pevná obuv. A zpátky samozřejmě po tom samém.Klášter Archangelou

Klášter Archangelou je umístěný vysoko na skalách, velmi malebný pohled :) zastavili jsme se u něj na 10 minut, já i z dálky udělala i nějaké foto, ovšem dovnitř jsme nešli, bylo horko a my na sobě měli příliš málo oblečení (dovnitř se nemá vstupovat s příliš odhaleným tělem, je vhodné používat dlouhé nohavice a dlouhé rukávy na horních dílech).

Klášter Archangelou


Klášter Archangelou

Výhled od kláštera


Alyki

V Aliki (Alyki) je archeologická zóna (Alyki) s antickými vykopávkami a starobylý mramorový lom a stojí za shlédnutí. Úzkou šíji malebného poloostrova lemují dvě pláže, z toho jedna je obroubená tavernami a nacpaná k prasknutí. Zaparkujete bez větších potíží na hlavní silnici.Moře v Aliki


starobylý mramorový lom
Paradise Beach

Docela jsem si v duchu říkala, že jsme dovolenou (pokud jde o lidi) nějak špatně odhadli, když jsme dorazili do další bodu, k pláži Paradise Beach nacpanou lidmi (a to je docela velká). Bez potíží jsme zaparkovali u hlavní silnice a jemným prachem po nezpevněné cestě sestoupili dolů k moři (Giola je obtížnější). Otrlejší jezdili dolů autem a vydatně prášili na pěší, ale ani parkoviště u pláže není nafukovací a těžko hledali msíto na parkování. Strávili jsme tam příjemné 2 hodiny a koupali se.

Místo je to krásné, pláž s heboučkým místem a pozvolným vstupem do vody (hebounký písek je i ve vodě), ovšem poměrně velké vlny a nějaké řasy vymlácené příbojem. Prospekty tvrdí že jde i o nudistickou pláž, ale my žádné naháče neviděli :)

Paradise Beach


Kastro

Kastro je malá vesnice ve vnitrozemí řeckého ostrova Thassos a prý nejstarší vesnicí na ostrově, a nachází se ve středu ostrova ve výšce  cca 500 m nad mořem. Zajímavá vesnička plná starých i obnovených staveb  má malé náměstíčko s kavárničkou. Dnes zde žije jen pár obyvatel a dostanete se sem po silnici z Limenárie.

Kastro Thasos
Kastro Thasos

Kastro Thasos


Kastro Thasos - stůl s deskou z mramoru

Kastro Thasos

Žádné komentáře:

Okomentovat